Vína

Franz Hirtzberger (AUT)

Wachau je jednou z najkrajších kultúrnych regiónov na svete, a preto je od roku 2000 svetovým dedičstvom. Obec Spitz je zasadená medzi horami a tečúcou rieku Dunaj a nachádza sa v najzápadnejšej časti Wachau, v oblasti silne ovplyvnenej chladnými vetrami vanúcimi zalesnenými horami na sever.
Vinárstvo Weingut Franz Hirtzberger sa nachádza v krásnej hradnej kamennej budove z 13. storočia, kde rodina Hirtzberger žije a pracuje už 5. Generácií. Syn Franz prevzal kontrolu nad vinárstvom svojho otca v roku 1983. Starajú sa o 15 ha viníc, na ktorých sú vysadené odrody – Veltlínske zelené, Riesling , Pinot Gris , Pinot Blanc a Chardonay. Všetky vína Hirtzberger sú fermentované v nehrdzavejúcej ocele a zrejú v klasických 30 – 50 hektolitrových drevených sudoch.
Výraznosť vína vzniká vo vinici, kde je nevyhnutná starostlivosť o vinič, krátky rez, prísna kontrola úrody a dôsledný výber. Hrozno sa zbiera len ručne a spracuje sa v pivnici. Mušt sa tam fermentuje podľa prísľubu kvality – Codex Wachau, bez vylepšenia v oceľových nádržiach, až kým sa fermentácia úplne nezastaví. Ďalšia expanzia sa deje čiastočne vo veľkých tradičných drevených sudoch.

Druh vína
Cukornatosť
Krajina
Producent
Odroda
-